Lotos Pharma, Širdies sveikata

Cukrinis diabetas – klastinga lėtinė liga, kuria šiuo metu serga 1 iš 18 Lietuvos gyventojų. Šiame straipsnyje norime trumpai supažindinti su ligos tipais ir būdingais simptomais bei pakalbėti apie gyvenimo būdo ir mitybos įtaką cukrinio diabeto kontrolei.  Prevencija – geriausias gydymas, bet jei ligos išvengti nepavyko, valdyti jos simptomus gali būti lengviau pasirinktus tinkamą mitybą ir maisto papildus.

Cukrinis diabetas – įgimtas ar įgytas?

Cukrinis diabetas (CD) dar kartais liaudiškai vadinamas „cukralige“, tai angliavandenių apykaitos sutrikimas. CD yra skirstomas yra du tipus – įgimtą arba įgytą, dažnai vadinamus tiesiog 1-ojo tipo arba 2-ojo.

1-ojo tipo diabetu susergama vaikystėje ar jaunystėje, jis atsiranda dėl to, kad organizmas nesugeba gaminti pakankamai insulino. Dažnai šio tipo diabetas yra paveldimas. 2-ojo tipo diabetu dažniausiai suserga antsvorį turintys vyresni žmonės. Insulinas gali būti išskiriamas netinkamai ar insulino poveikis yra silpnesnis nei turėtų. Abiem atvejais pastebimas padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, o tai lemia ir CD būdingus simptomus.

1-ojo tipo simptomai gali būti šie: troškulys, burnos džiūvimas, dažnas šlapinimasis, taip pat svorio mažėjimas. Įprastai simptomai pasireiškia palaipsniui, o negydant – stiprėja. 2-ojo tipo simptomai gali atsirasti labai iš lėto, nes gliukozės kiekis kraujyje didėja palaipsniui. Todėl iš pradžių žmogus net ir nežino, kad serga. Vėliau pasireiškia tokie patys simptomai kaip ir 1-ojo tipo atveju.

Gyvenimo būdo pokyčiai, kurie gali padėti

Gyvenimo būdo įtaka mūsų sveikatai neabejoja niekas. Tačiau ką konkrečiai daryti, jei išgirdote cukrinio diabeto diagnozę ar turite šios ligos atvejų savo giminių rate? Sveikas gyvenimo būdas ir subalansuota mityba gali padėti reguliuoti CD eigą, o jei dar nesergate – kai kurie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti nutolinti ligos atsiradimą.

Turbūt esate girdėję apie garsiąją „Kinijos studiją“ – amerikiečių biochemiko T. Colino Campbello ir jo sūnaus T. M. Cambello 2-ojo parašytą knygą apie mitybos įtaką mūsų sveikatai. Šioje knygoje autoriai tiria ryšį tarp gyvūninės kilmės produktų vartojimo ir įvairių vėžių, diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų. Tai viena didžiausių tokio tipo studijų, kurioje lyginti 10 metų skirtumu surinkti tų pačių žmonių duomenys (kraujo tyrimai, klausimynai apie mitybą). Iš viso tirti buvo žmonės iš 65 Kinijos apygardų, o iš kiekvienos apygardos  – po 100 žmonių. Knygos autoriai apibendrina, kad sumažinus gyvūninės kilmės produktų savo mityboje, galima sumažinti ir įvairių ligų riziką.

Žinoma, nerealu tikėtis, jog visi per naktį tapsime vegetarais, tačiau verta atsižvelgti į autorių rekomendacijas ir į savo mitybą įtraukti daugiau vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų. Jei mėsą valgote kasdien, galbūt vertėtų bent kartą per savaitę rinktis augalinės kilmės baltymus, pavyzdžiui, avinžirnius, soją ar iš jos pagamintą tofu, lęšius, pupeles ir t. t. Mityba yra mūsų sveikatos ir geros savijautos pagrindas, todėl net ir maži pokyčiai gali turėti įtakos mūsų sveikatai ir savijautai.

Maisto papildai ir cukrinis diabetas

Be mitybos, svarbus ir fizinis aktyvumus, geras poilsio režimas. Taip pat naudingi gali būti ir papildomos priemonės, kurios padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Pavyzdžiui, kai kurie maisto papildai su cinamonu ir chromu gali padėti palaikyti normalią gliukozės koncentraciją.  Žinoma, visų pirma padidėjęs cukraus kiekis kraujyje turėtų būtų aptariamas su jus gydančiu gydytoju. Labai svarbu laikytis jo nurodymų ir rekomendacijų, o jei jums jau skirti CD kontroliuojantys vaistai, dėl bet kokių papildų vartojimo pasitarkite su savo gydytoju.

Dalintis