sportuoti pries miega
Miegas ir nervų sistema

Sportas ir aktyvus laisvalaikis yra svarbūs bet kuriame gyvenimo etape. Tačiau ką daryti, jei po intensyvios darbo dienos laiko sportui lieka tik visai vakare? Ar sportas vakare nesujaukia ramaus miego, dėl ko kyla miego problemos? O gal priešingai – nuvargę sporto salėje miegame geriau? Šiame straipsnyje norime plačiau pakalbėti apie fizinio aktyvumo ir miego ryšį bei kokį vaidmenį atlieka svarbus hormonas melatoninas.

Visapusė sporto nauda

Sportas ar aktyvi fizinė veikla kasdien yra lengviausias būdas užtikrinti ilgaamžiškumą. Apie sporto naudą kalba tiek medikai, tiek sveikos gyvensenos specialistai. Sportui priskiriamos naudos yra nuo svorio reguliavimo iki streso mažinimo ir geresnės nuotaikos. Juk sporto metu išsiskiria endorfinai, kurie yra vadinamieji „laimės hormonai“.

Sportas svarbus ir mūsų fizinei sveikatai. Sportuojant gerėja kraujotaka, visi organai geriau aprūpinami krauju. Be to, ilgiau išlaikant pakilusį pulsą yra treniruojama širdis. Atliekant jėgos pratimus – stiprėja raumenys ir kaulai. Būtent jėgos pratimai yra svarbūs vyresniame amžiuje, nes tai gera kaulų lūžių prevencija. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja per savaitę sportuoti bent 150–300 minučių arba po 30–60 minučių 5 dienas per savaitę. PSO pabrėžia, kad svarbu sportuoti kelis kartus per savaitę, jei norite gauti daugiau naudos sveikatai. Jei tik vieną dieną per savaitę aktyviai leisite laiką 150–300 minučių, tai nebus taip naudinga kaip kelios trumpesnės treniruotės beveik kasdien.

Sportas ryte ar vakare?

Jei paklaustumėte, kada geriausia sportuoti, turbūt kiekvienas pateiktų skirtingą atsakymą. Mes manome, kad svarbiausia – sportuoti. Visgi yra keli dalykai, kuriuos galima apgalvoti, tiek ir renkantis sportuoti ryte, tiek ir vakare:

  • Jei renkatės sportuoti ryte:
    • Nevalgykite itin sočių pusryčių, nes sportuoti bus sunku. Tačiau papusryčiauti būtina, kad būtų jėgų sportuoti. Geriausia sportuoti 30–60 min. po pusryčių.
    • Skirkite daugiau dėmesio apšilimui ir traumų prevencijai, nes kūnas dar gali būti susitingęs po nakties.
  • Jei renkatės sportuoti vakare:
    • Treniruotę baikite 1–2 valandos iki jūsų miego laiko, kad kūnas spėtų atvėsti.
    • Vakare galite jaustis labiau pavargę, todėl 30–60 min. iki treniruotės pavakarieniaukite, kad užtektų jėgų treniruotės metu.
    • Būtinai stenkitės pasportuoti po įtemptos darbo dienos – tai leis pamiršti dienos rūpesčius, atpalaiduoti kūną, o, galbūt ir miegas ateis greičiau.

Jei vargina miego problemos…

Jei jus kamuoja miego problemos ar nemiga, gali būti, kad jau girdėjote patarimą, nesportuoti prieš miegą. Išties yra logikos, kodėl intensyvus sportas gali trukdyti užmigti. Ruošdamasis miegui, organizmas natūraliai mažina mūsų kūno temperatūrą. O sportuodami sušylame, taigi kūnas gauna signalą, jog miegas dar neturėtų ateiti.

Visgi vieno akivaizdaus atsakymo, kada geriausia sportuoti, tikrai nėra, todėl reikėtų atsižvelgti į tai kaip jaučiatės ir kada sportuoti norite jūs pats. Miego kokybei įtakos turi ir daugiau įvairių veiksnių, tokių kaip tinkama miego aplinka, reguliarumas (t. y. ėjimas miegoti tuo pačiu metu), hormono melatonino išsiskyrimas ir t. t. Melatoninas įprastai išsiskiria tuo pačiu paros metu ir praneša mūsų kūnui, kad jau metas miegoti. Melatonino priemonių gali reikėti, jei keliaujate ir keičiate laiko juostas. Tuomet priemones su melatoninu gali padėti greičiau prisitaikyti prie pakitusio biologinio paros ritmo. Galite išbandyti purškiamas priemones, kurios yra patogios vartoti ir pasiimti su savimi į keliones.

Good Sleep Spray melatoninas

Dalintis