Gerosios bakterijos – tai mikroorganizmai, kurie atlieka svarbų vaidmenį palaikant mūsų organizmo sveikatą. Jų balansas yra itin svarbus ne tik virškinimui, bet ir bendrai fizinei bei psichinei savijautai. Tačiau, kai šis balansas sutrinka, gali atsirasti įvairūs nemalonūs simptomai. Šiame straipsnyje kviečiame iš arčiau susipažinti su gerosiomis bakterijomis – itin svarbiomis mūsų organizmo darbininkėmis!
Ką organizme veikia gerosios bakterijos?
Gerosios bakterijos yra atsakingos už daugelį svarbių funkcijų organizme. Virškinimo sistemoje esančios bakterijos arba žarnyno mikrobiota yra svarbi ne tik mūsų virškinimui, bet ir susijusi su:
- Vitaminų gamyba. Gerosios bakterijos gamina svarbius vitaminus, pavyzdžiui, B grupės vitaminus ir vitaminą K.
- Imuninės sistemos stiprinimas. Mikrobiota padeda kovoti su patogeniniais mikroorganizmais ir mažina uždegiminius procesus.
- Hormonų reguliavimas. Tinkamos bakterijų kolonijos padeda subalansuoti hormonus ir sumažinti hormoninius sutrikimus.
- Toksinų šalinimas. Gerosios bakterijos padeda iš organizmo pašalinti kenksmingas medžiagas ir apsaugo nuo jų kaupimosi.
Simptomai, rodantys bakterijų disbalansą
Žarnynas yra sudėtinga sistema, galima sakyti, gyvenanti savo atskirą gyvenimą. Gerosios ir blogosios bakterijos kartu sudaro mikrobiotą – sudėtingą mikroorganizmų ekosistemą. Kai įprastas balansas pažeidžiamas, tai vadinama disbioze. Disbiozė gali pasireikšti įvairiais simptomais, tokiais kaip:
- Virškinimo problemos: pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas.
- Imuninės sistemos sutrikimai: padidėjęs jautrumas infekcijoms ar alergijoms, „nesibaigiantys“ peršalimai, sinusitai ir pan.
- Odos problemos: spuogai, egzema ar kitos odos būklės.
- Nuovargis ir energijos trūkumas: žarnynas tiesiogiai yra susijęs su energijos gamyba.
- Psichikos sveikatos sutrikimai: nerimas, depresija ar nuotaikų svyravimai, nes žarnynas vadinamas „antrosiomis smegenimis“ dėl jo įtakos nervų sistemai.
Ypatingą dėmesį į gerųjų bakterijų trūkumą reikėtų atkreipti, jei neseniai vartojote atibiotikus. Įprastai gydytojas, skirdamas gydymą antibiotikais, informuoja ir apie tai, kokių gerųjų bakterijų ir kokio ilgio kursą jums reikėtų sugerti. Bet jei gydytojas to nepaminėjo – būtinai jo paklauskite ar aptarkite šį klausimą su vaistininku, įsigydami antibiotikus.
Kaip natūraliai papildyti gerųjų bakterijų atsargas?
Norint palaikyti sveiką mikrobiotą, svarbu pasirūpinti tinkama mityba ir gyvenimo būdu. Natūraliai papildyti organizmo atsargas gerosiomis bakterijomis galite laikydamiesi sveikos ir subalansuotos mitybos.
Visų pirma – valgykite fermentuotus produktus, tokius kaip kefyras, jogurtas, rauginti kopūstai, agurkai, kimčiai ar patiekalai su miso. Tai yra puikūs natūralūs probiotikų šaltiniai. Atkreipkite dėmesį, kad produktai nebūtų pasterizuoti, nes kitaip gerosios bakterijos bus žuvusios ir žarnynas negaus maksimalios naudos. Taip pat rinkitės maistą, turintį daug skaidulų, nes skaidulos yra gerųjų bakterijų maistais. Daug skaidulų gausu ankštiniuose augaluose, viso grūdo produktuose, taip pat apskritai visuose vaisiuose ir daržovėse.
Ribokite cukraus ir perdirbto maisto vartojimą – perdirbtas maistas ir pridėtiniai cukrūs gali skatinti blogųjų bakterijų dauginimąsi. Be to, gerkite daug vandens, nes pakankamas vandens lygis padeda palaikyti gerą žarnyno veiklą. Ir, žinoma, sumažinkite streso lygį, jei gyvenate įtemptą gyvenimą. Čia jums gali padėti meditacija, fizinis aktyvumas ir pakankamas miego kiekis.
Kada gali būti reikalingi papildai?
Gerųjų bakterijų papildai gali būti naudingi tam tikrose situacijose, kai natūralių priemonių nepakanka. Pavyzdžiui, po antibiotikų vartojimo. Žinoma, kiekvienu individualiu atveju dėl bakterijų vartojimo pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku. Taip pat gerųjų bakterijų papildai gali būti naudingi esant lėtinėms virškinimo problemoms, tokioms kaip dirgliosios žarnos sindromas ar Krono liga.
Jei dažnai sergate peršalimo ligomis, jūsų šeimos gydytojas ar LOR gali rekomenduoti stiprinti imuninę sistemą su gerųjų bakterijų papildais. Gerųjų bakterijų papildai taip pat gali būti naudingi ir kelionių metu, ypač jei keliaujate į egzotiškus kraštus, kur gali pasitaikyti užteršto vandens, o maistas nė kiek neprimena jūsų įprastinės virtuvės.
Jei norite daugiau sužinoti apie gerąsias bakterijas, skaitykite ir kitą mūsų straipsnį apie tai kaip gerosios bakterijos gali padėti reguliuoti potraukį saldumynams. Gerosios bakterijos yra nepakeičiama mūsų organizmo dalis, palaikanti ne tik sveiką virškinimą, bet ir bendrai gerą savijautą. Būkite sveiki!