Saldumynu potraukis
Lotos Pharma, Sveikata

Saldumynai ir užkandžiavimas dažnai mus lydi šiltuoju metų laiku. Tai metas, kai vyksta dauguma didžiųjų šeimos švenčių, organizuojami klasės, grupiokų susitikimai ar giminės šventės – kur stalai lūžta nuo įvairiausių gardumynų . Ką daryti, jei stengiatės maitintis sveikiau, bet potraukis saldumynams vis kiša koją? Dalijamės keliais patarimais, kurie gali jums padėti!

Prie saldumo priprantama…

Turbūt puikiai žinote, jog prie kofeino ar nikotino yra lengvai priprantama, todėl yra taip sunku nubudus nepulti virtis kavos, jei tai darote kasdien. Tačiau ar žinojote, kad panašus mechanizmas veikia ir kai kalbame apie cukrų?

Pasirodo, kad mūsų žarnyne gyvenančios bakterijos (arba mikrobiota) gali diktuoti, kokio maisto mes labiau norėsime. Mikrobiotą sudarančios bakterijos mūsų žarnyne sveria 2–3 kg, tai nemaža mūsų virškinimo sistemos dalis. Jei šios bakterijos yra įpratusios nuolat gauti saldumynų, tai jos sėkmingai dauginasi ir „prašo“ dar daugiau maisto, t. y. tų pačių saldumynų. O keičiant mitybą po truputį keičiasi ir mūsų mikrobiota, todėl saldumynai ir nuolatinis užkandžiavimas tampa nebe tokiu viliojančiu dalyku. Kitokios rūšies bakterijos pradeda prašyti sveikesnio maisto. Sudėtingiausia dalis – perėjimo periodas, kai keičiasi skirtingų bakterijų santykis mūsų žarnyne. Maistu gerosioms mūsų žarnyno bakterijoms yra skaidulos. Jų galite įtraukti į savo mitybą valgydami daugiau vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų, taip pat rinkdamiesi maisto papildus.

Priežastys, kodėl galite norėti saldumynų

Apskritai saldumynai nėra blogai. Kaip ir bet kas kita – vartojant saikingai tai nedaro žalos mūsų organizmui. Tačiau jei jaučiate, kad užkandžiavimas ir saldumynai tapo kasdieniais jūsų palydovais, verta apžvelgti jūsų dienotvarkę ir pabandyti identifikuoti to priežastis. Štai keli dalykai, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį:

  • Hormoniniai pokyčiai. Tai viena iš priežasčių, ypač moterims, kodėl gali būti jaučiamas nesuvaldomas potraukis užkandžiauti. Todėl labai svarbu profilaktiškai tikrintis sveikatą, kasmet lankytis pas ginekologą bei aptarti savo sveikatos pokyčius, nusiskundimus su savo šeimos gydytoju.
  • Nuolatinis arba lėtinis stresas gali būti tiek užkandžiavimo, tiek padidėjusio svorio priežastis. Jei stresą patiriate ilgą laiką, gali būti, kad jau net nebesuprantate, jog taip jaustis nėra normalu. Todėl verta apsilankyti pas psichologą, kuris gali padėti įvertinti jūsų būklę bei pasiūlyt streso valdymo metodų. Patikėkite, užkandžiavimas tikrai nėra geriausias būdas valdyti stresą!
  • Pilnavertės mitybos trūkumas. Užkandžiavimas ir saldumynai gali būti tik noras patenkinti kalorijų trūkumą. Jei praleidžiate pusryčius, pietums neturite laiko, o po darbo namo grįžtate vėlai, nenuostabu, jog popietę praleidžiate užkandžiaudamas. Įprastai rekomenduojama valgyti 3 kartus per dieną bei į tarpus įterpti 2 užkandžius. Nepamiškite į mitybą įtraukti daugiau skaidulų, kurios yra gerųjų mūsų žarnyno bakterijų maistas, be to – jos suteikia sotumo jausmą.

 

Cukrus Aterolip D

Jei nepavyksta patiems, nebijokite kreiptis pagalbos

Kaip matote, potraukį saldumynams ir nuolatiniam užkandžiavimui gali lemti daug skirtingų priežasčių. Jei savo mitybą bandėte koreguoti pats, bet rezultatai nedžiugino ar ilgai nepavykdavo laikytis norimo plano – nebijokite kreiptis pagalbos į specialistus. Šeimos gydytojas gali įvertinti bendrą jūsų sveikatos būklę ir atlikti profilaktinius tyrimus. Dietologas gali padėti susidaryti jūsų poreikius atitinkantį mitybos planą, o psichologas gali padėti susitvarkyti su emociniu valgymu, stresu ar su maistu susijusiomis fobijomis.

Aterolip D gliukozes kontrolei

Dalintis