Imuniteto stiprinimas: efektyvios priemonės, padedančios apsisaugoti nuo virusinių infekcijų
Rudenėjant atvėsus orams bei vis dažniau skalaujant lietui, pastebimai dažnėja susirgimų viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Kodėl rudens sezono metu peršalimas tampa dažniausia kreipimosi į gydytojus priežastimi?
Rudeniui būdingi temperatūros svyravimai: dienos metu saulė dar geba sušildyti orą, tačiau trumpėjant dienoms, vakarai tampa vis vėsesni, daugėja vėjuotų ir drėgnų dienų. Vėsa ir drėgmė sudaro palankias sąlygas infekcijų sukėlėjams ilgiau aplinkoje išlikti gyvybingesniems, o debesims niaukiant dangų, mažėja dezinfekuojančių saulės spindulių. Lengvą peršalimo plitimą lemia ir dažnesnis laiko praleidimas viduje. Patalpose būnant didesniam žmonių skaičiui, esant glaudžioms sėdimoms vietoms, blogai vėdinimo sistemai užtenka vieno sergančio žmogaus, kurio čiaudulys ar kosulys gali paskleisti infekcijos sukėlėjus visoje erdvėje.
Kodėl vieni žmonės virusinėmis infekcijomis užsikrečia rečiau, o kiti dažniau? Kaip apsaugoti savo organizmą nuo aplinkoje nuolat besisukančių infekcijos sukėlėjų? Atsakymai į šiuos klausimus slypi imunitete.
Imunitetas yra apsaugos sistema, kuri geba atpažinti į organizmą patekusius svetimus patogenus (kenksmingas medžiagas), jas neutralizuoti ir pašalinti. Imuninę sistemą gali silpninti įvairūs faktoriai: lėtinis stresas bei nuovargis, skurdi mityba, mažas fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai. Miego stoka taip pat neigiamai veikia imuninę sistemą: miegant gaminasi įgimto imuniteto ląstelės, baltymai, tad net viena bemiegė naktis padaro žmogų mažiau atsparų bakterijų, virusų infekcijoms. Tad, siekiant sustiprinti imunitetą svarbu laikytis sveikos gyvensenos taisyklių bei aprūpinti savo organizmą imuninę sistemą stiprinančiomis medžiagomis.
Vitaminas D
Šis vitaminas geba reguliuoti tiek įgimto, tiek įgyto imuniteto atsaką. Vit. D trūkumas yra susijęs su imlumu infekcijoms bei autoimuniniams susirgimams.
Šis vitaminas kvėpavimo takuose skatina antimikrobinių baltymų gamybą, kurie neleidžia virusams patekti į organizmo ląsteles bei jose daugintis. Taip pat vit. D skatina imuninių ląstelių migravimą į mikroorganizmų užkrėstus audinius bei organizmo uždegiminius procesus.
Vitaminas C ir cinkas
Vit. C yra stiprus antioksidantas, kuris apsaugo ląsteles nuo pažeidimų. Šis vitaminas skatina natūralių organizmo antivirusinių baltymų (interferonų) gamybą bei aktyvina imuninės sistemos ląsteles. Cinkas slopina viruso dauginimąsi ir yra svarbus susidarant specifinio imuniteto kariams – antikūnams. Daugelio tyrimų duomenys rodo, jog kartu vartojami vit. C ir cinkas sumažina peršalimo simptomų trukmę.
Kvercetinas
Kvercetinas yra natūralus flavonoidas, randamas daugelyje augalų. Jam yra būdingas platus antivirusinis veikimas: kvercetinas blokuoja viruso patekimą į ląstelę, dauginimąsi joje ir tolimesnį viruso plitimą organizme. Taip pat kvercetinas pasižymi stipriomis antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis bei geba efektyviai stiprinti imuninį atsaką į infekciją. Tyrimų duomenimis teigimas kvercetino veikimas pasireiškia vartojant 500-1000 mg per dieną. Kvercetinas organizme gali lengvai skilti, todėl svarbu jį vartoti kartu su vit. C, o kvercetinas, vartojamas kartu su cinku, papildo vienas kito veikimą ląstelėje, slopindami viruso dauginimąsi.
Sužinokite apie imunitetą stiprinančius produktus daugiau paspaudę šią nuorodą.