Miegas ir nervų sistema, Stresas ir nuovargis

Vis svarstote kaip išlaikyti gyvenimo ir darbo balansą? Naujų metų slenkstis gali būti puikus postūmis pokyčiams. Visi žmonės kasdien balansuoja bent keliais užsiėmimais – darbu, šeima, mokslais, savo pomėgiais, draugais, sportu… Kiekviename gyvenime etape keičiasi proporcijos, kada daugiau laiko skiriame vienai veiklai, o kada – kitai. Visgi reguliarus fizinis aktyvumas, gebėjimas rasti laiko savo hobiams ir poilsiui gali būti raktas į ilgą ir laimingą gyvenimą. Ar žinojote, kad stresas tiesiogiai susijęs su mūsų sveikata? Apie streso valdymą bei laimingo gyvenimo paieškas norime plačiau papasakoti šiame straipsnyje bei duoti vertingų patarimų kaip atrasti poilsio ir darbo balansą.

Gyvename laikais, kai nuolat skubame

Deja, šiuolaikinis gyvenimo ritmas nėra palankiausias mūsų sveikatai. Be to, kad daugelis darbų yra prie kompiuterio (tai reiškia, daug laiko praleidžiame sėdėdami), tai dar ir nuolat skubame, persidirbame, nerandame laiko pavalgyti, pailsėti ar pasportuoti. Daug žmonių yra patyrę, kas yra perdegimas darbe.

Jei ir jūs jaučiatės taip lyg visada skubate ir niekur nespėjate – tikriausiai tai ženklas, kad reikėtų pasirūpinti savimi ir įvertinti, ar jūsų dienotvarkė tikrai gerai suplanuota. Stresas, jei jis tęsiasi ilgą laiką, gali turėti įtakos mūsų sveikatai. Ilgalaikis stresas gali būti „nepastebimas“, nes žmogus tiesiog pripranta prie nuolatinio jaudulio, prastėjančios odos, plaukų būklės, apetito stokos ir pan. Tačiau ilgalaikis stresas yra siejamas su širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, jis gali tapti nerimo sutrikimo ar depresijos priežastimi. Todėl laikas nuo laiko derėtų lyg iš šalies apžvelgti savo kasdienybę ir įvertinti kaip jaučiatės, ką galite daryti geriau. O galbūt atrasti gyvenimo džiaugsmą ir sumažinti patiriamą stresą galėtų padėti psichologas?

Atraskite laiko savo pomėgiams ir poilsiui

Vienas svarbiausių dalykų gyvenime – poilsis. Tinkamas miego kiekis užtikrina sklandžią visų organizmo funkcijų veiklą, gerai išsimiegoję mes galime daugiau nuveikti, kūrybiškiau sprendžiame problemas. Todėl pirmas patarimas – įvertinkite, ar miegate pakankamai. Suaugęs žmogus per naktį turėtų miegoti 6–10 valandų. Miego trukmė yra individuali ir priklauso nuo jūsų genų. „Pakankamai“ reiškia, kad jei tokį valandų skaičių miegosite visą savaitę, kas rytą nubusite žvalūs ir pailsėję, o savaitgalį nejausite poreikio „kompensuoti“ miego trūkumo miegant iki pietų.

Poilsis, tai ne tik miegas, bet ir laisvalaikis, kuris leidžia užmiršti darbus, atsipalaiduoti. Laisvalaikis gali būti įvairus: susitikimai su draugais, koncertai, spektakliai, stalo žaidimai, karšta vonia, knygos skaitymas ar jūsų kiemo priežiūra. Dažniausiai turime kelis hobius ar pomėgius, kurie mus atpalaiduoja ir gerai nuteikia. Taigi antras patarimas – skirkite laiko savo hobiams. Jei sakote, kad mėgstate slidinėti, bet paskutinį kartą kalnuose buvote prieš 5 metus, ar tikrai tai mėgstate? Kokiam nors savo hobiui kiekvieną dieną reikėtų skirti bent 30 minučių. Savaitgalį poilsiui turėtų būti skirta bent viena diena ar pusdienis. Suprantama, kad daug laiko gali užimti rūpinimasis šeima, buitimi (ypač, jei vaikai dar maži). Tačiau labai svarbu susiplanuoti tiek savo individualų laisvalaikį, tiek leisti kokybišką laiką su šeima. Jei po darbo savaitės būsite taip nuvargęs, kad norėsite visą šeštadienį miegoti – nuo to kentėsite ne tik jūs, bet ir jūsų šeima.

Gyvenkite pilnavertį ir laimingą gyvenimą

 Trečias patarimas, tai – fizinis aktyvumas ir sportas. Sportas, tai ne tik puikus atsipalaidavimo būdas, bet ir investicija į jūsų ateitį. Sportuojant pakyla pulsas, todėl yra treniruojama širdis. Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai itin svarbu kasdien bent po pusvalandį–valandą aktyviai pajudėti. Ypač – jei dirbate sėdimą darbą.

Taip pat sportas yra geras būdas įveikti sezoninę depresiją, stresą, nerimą. Sporto  metu išsiskiria laimės hormonas serotoninas, kuris padeda mums jaustis laimingesniems. Be to, sportas (kad ir kokį pasirinktumėte) gali būti puiki proga susitikti su draugais ir naudingai praleisti laiką. Sportuoti galima ne tik sporto salėje, bet ir eiti pasivaikščioti su šeima, važiuoti dviračiu su draugais ar eiti kartu pabėgioti.

Tikimės, kad pasinaudoję mūsų patarimais galėsite naujomis akimis pažvelgti į savo darbo ir poilsio santykį ir atrasti, kurie patarimai geriausia tinka jums. Nepamirškite, kad kai kalbama apie poilsį, omeny turimas ne tik miegas, bet ir turiningas laisvalaikis bei reguliarus sportas. Derinkite šias tris kertines kokybiško poilsio dalis ir būsite laimingesni!

Dalintis