Už lango trumpėjant dienoms ir mažėjant saulės šviesos daugelis kalba apie „rudeninę depresiją“ arba tiesiog sezoninę prastą nuotaiką. Natūralu, kad kai lauke šlapia ir tamsu, mes mažiau norime judėti, eiti sportuoti ar tiesiog šypsotis. Tačiau jėgų trūkumas, niūrios mintys gali būti ženklas, kad nusilpo mūsų organizmas, jo imuninė sistema. Kad išvengtumėme sezoninių ligų, verta pasirūpinti savo organizme gera būkle, stiprinti imunitetą. Kaip tai padaryti? Skaitykite toliau!
Nusilpęs organizmas – nusilpęs ir imunitetas. Kaip jį stiprinti?
Nusilpęs organizmas, tai ir silpnesnis mūsų imunitetas. Tada greičiau susergame ir sergame ilgiau bei sunkiau. Todėl rūpintis savo imunitetu derėtų visiems – ir jauniems, ir seniems. Štai kelis patarimai, kurie gali padėti jūsų imunitetui:
- Fizinis aktyvumas ir grūdinimasis. Sportuokite bent 3–4 kartus per savaitę. Pasistenkite į savo kasdienę rutiną įtraukti daugiau sportinės veiklos – galbūt nesinaudokite liftu darbe ar namuose, į darbą eikite pėsčiomis, o ne vykite automobiliu ir t. t. Grūdinimasis, toks kaip kontrastinis dušas, šalto vandens vonios, pirtis ir eketė taip pat gali būt naudingas imuninės sistemos stiprinimui. Žinoma, jei niekada anksčiau to nedarėte – pasitarkite su specialistu ir pradėkite nuo trumpų ir ne tokių ekstremalių grūdinimosi epizodų (pvz., rinkitės vėsų dušą, o ne vonią su ledukais).
- Skirkite laiko poilsiui. Vienam tai gali būti vakaras su knyga, kitam – susitikimas su draugais bare. Tačiau savo dienotvarkėje visada numatykite laiko sau malonioms veikloms. Taip pat laikykitės miego rutinos, kad nereikėtų „atsigriebti“ savaitgaliais miegant iki pietų.
- Sveika mityba. Jėgų trūkumas gali būti susijęs ir su netinkama mityba, pernelyg dideliais kiekiais kofeino iš kavos, arbatos ar energetinių gėrimų. Pasistenkite išbraukti šiuos gėrimus iš savo raciono arba bent jau paskaičiuokite, kad neviršytumėte rekomenduojamos 300–400 mg kofeino paros normos. Kofeino turinčius gėrimus gerkite pirmoje dienos pusėje.
Rūpinkitės savo sveikata nuolatos
Jei dažnai jaučiate, kad net ir po gero nakties miego jums trūksta jėgų, o darbe taip ir norisi prigulti pogulio – reikėtų pagalvoti apie tai, ar gaunate pakankamai kokybiško poilsio bei apsilankyti pas savo šeimos gydytoją. Nusilpęs organizmas apie save gali signalizuoti įvairiais simptomais. Be to, nuolatinis nuovargis gali būti susijęs ir su įvairių vitaminų bei mineralų trūkumu. Štai į ką reikėtų atkreipti dėmesį, jei jaučiate jėgų trūkumą:
- Ar jums netrūksta geležies? Dažnai darant bendrą kraujo tyrimą tiriamas tik hemoglobinas. Verta pasitikrinti ir feritino atsargas. Būtent jo dažnai trūksta menstruojančioms moterims. Tačiau jo gali trūkti ir turint problemų dėl geležies įsisavinimo, į rizikos grupę patenka vaikai, senjorai, vegetarai ar pasirinkę augalinę mitybą.
- Ką veikia jūsų hormonai? Jėgų trūkumas gali atsirasti ir dėl hormonų pokyčių. Dažnai tai su skydliauke susiję pokyčiais. Paprastas kraujo tyrimas (kurį profilaktiškai finansuoja PSDF) gali parodyti, ar jūsų skydliaukė veikia tinkamai. Būtinai paklauskite savo šeimos gydytojo apie šį tyrimą, kai kitą kartą apsilankysite.
- Ar valgote pakankamai žuvies ir būnate saulėje? Taip, čia mes turime omeny vitaminą D. Skirtingi šaltiniai pateikia skirtingus skaičius, tačiau daugelis tyrėjų ir medikų sutaria, kad vitamino D trūksta daugeliui mūsų klimato zonoje gyvenančių žmonių. Profilaktines šio vitamino dozes yra rekomenduojama vartoti visiems suaugusiems nuo rugsėjo–spalio mėn. iki pat pavasario. Vitamino D trūkumas gali būti susijęs su prastesne nuotaika, depresija, raumenų ir kaulų sistemos problemomis. Pasiteiraukite savo šeimos gydytojo, kokios yra naujausios rekomendacijos dėl šio vitamino vartojimo.
Aptarkite šių tyrimų poreikį su savo šeimos gydytoju. Atsižvelgęs į jūsų ligos istoriją, gydytojas gali pasiūlyti atlikti ir kitus tyrimus. Gera savijauta ir sveikata, tai ne tik sveikas gyvenimo būdas, bet ir profilaktiniai vizitai pas medikus. Juk rūpintis savo sveikata niekada nevėlu. Mūsų tinklaraštyje galite rasti daugiau patarimų kaip stiprinti savo sveikatą. Būkite sveiki!