Žmogaus organizme yra apie 25 mg magnio, tik apie 1 % cirkuliuoja kraujyje, o likusi dalis yra pasiskirsčiusi dantyse, kauluose bei raumenyse. Todėl magnis yra toks svarbus, kai reikia mažinti raumenų pavargimo jausmą po intensyvaus krūvio, taip pat norint išlaikyti elektrolitų pusiausvyrą bei palaikyti dar daugelį organizmo procesų. Tačiau ar žinote, kam dar reikalingas magnis? Iš kokių maisto produktų galite gauti magnio? Kada gali būti naudingi magnio papildai? Apie visa tai skaitykite šiame straipsnyje!
Magnis – nuo raumenų iki nervų sistemos
Magnis organizme yra atsakingas už daug skirtingų procesų. Trūkstant magnio gali jaustis nuovargis, padažnėti raumenų mėšlungis. Taip pat magnis svarbus energijos ir medžiagų apykaitai, todėl magnio trūkumas gali turėti įtakos jūsų darbingumui ir energijos lygiui dienos metu. Magnio papildai gali padėti pasijusti geriau, tačiau jei juos vartojant poveikis nėra jaučiamas, vertėtų apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti kitas galimas priežastis. Pavyzdžiui, nuovargio jausmas gali būti susijęs ir su hemoglobino ar feritino trūkumu.
Magnis yra svarbus ir centrinės nervų sistemos veiklai. Todėl dažnai jį galite aptikti kompleksų nerimui, nervų sistemai, miegui sudėtyje. Įprastai tokie kompleksai rekomenduojami gerti vakare, kad padėtų atsipalaiduoti ir geriau išsimiegoti. Magnis išties padeda suaktyvinti parasimpatinę nervų sistemą, kuri yra atsakinga už nusiraminimą ir atsipalaidavimą. O tai savaime padeda geriau pailsėti.
Papildykite mitybą magniu
Vienas pirmųjų būdų, kurį galite išbandyti, jei įtariate, kad jums trūksta magnio, tai į savo mitybą įtraukti daugiau produktų, turinčių šio mineralo. Gera žinia, kad magnio galima rasti daugelyje lietuviams įprastų maisto produktų, pavyzdžiui:
- Viso grūdo duonoje,
- Įvairiose kruopose,
- Sėlenose,
- Lęšiuose,
- Špinatuose,
- Žirniuose,
- Brokoliuose,
- Moliūgų sėklose,
- Sezamų sėklose ir kt.
Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į sėklas, nes jose magnio koncentracija yra itin didelė. Pavyzdžiui, 100 g moliūgų sėklų yra net 260 mg magnio (tai daugiau nei pusė paros normos suaugusiam žmogui). O štai 100 g špinatų yra tik 79 mg magnio, visgi reikia atminti, kad suvalgyti 100–200 g špinatų yra daug lengviau nei 100 g moliūgų sėklų. Taigi geriausias sprendimas – į mitybą įtraukti kuo daugiau skirtingų produktų, nes juos valgydami gausite ne tik magnio, bet ir kitų vertingų vitaminų bei mineralų.
Kai trūksta energijos, išbandykite magnio papildus
Magnio papildai gali būti naudingi, jei jums nuolat trūksta energijos, jaučiatės silpnai, reikia daugiau laiko atsistatyti po fizinio krūvio. Magnio papildai taip pat dažnai rekomenduojami, jei kojas dažnai traukia mėšlungis. Įprastai pradėjus gerti magnio papildus mėšlungis praeina jau per kelias dienas.
Didesnes magnio dozes gerti reikėtų tik paskyrus gydytojui, tačiau profilaktinę magnio dozę galima gerti pasitarus su vaistininku bei vadovaujantis ant papildo pakuotės nurodytomis rekomendacijomis. Suaugusiam žmogui rekomenduojama magnio paros norma yra apie 310 mg moterims ir 400 mg vyrams. Įprastai profilaktinė magnio papildų dozė yra apie 100–300 mg, nes dalį magnio dar gauname su maistu. Tačiau atminkite, kad papildų nereikėtų vartoti didesnėmis dozėmis ar ilgiau nei nurodyta ant pakuotės, nes taip galite perdozuoti.
Per didelis magnio kiekis organizme gali sukelti įvairius nemalonius simptomus, tokius kaip viduriavimas, pykinimas, sulėtėjęs širdies ritmas. Jei sergate inkstų ligomis, magnį reikėtų vartoti tik paskyrus gydytojui.
Taigi nors magnis svarbus daugeliui organizmo procesų, įskaitant nervų sistemos veiklą, papildus rinktis ir vartoti reikėtų atsakingai. O jei kyla klausimų, visada geriausia pasitarti su savo gydytoju ar vaistininku. Jei norite dar daugiau sužinoti apie nervų sistemą bei jai naudingus maisto papildus, skaitykite ir kitą mūsų straipsnį apie L-tianiną.