Kvėpavimo takų stiprinimas, Peršalimas

Kodėl mes kosime?

Kosulys yra organizmo apsauginis refleksas, kurio dėka iš kvėpavimo takų pašalinamos medžiagos, kurios juos dirgina bei trikdo normalų kvėpavimą – dulkės, gleivės ar skrepliai, svetimkūniai. Kosulys yra skirstomas į du tipus: sausą (neproduktyvų) – kuomet kosint nėra atklosimas sekretas ir šlapią (produktyvų) – kuomet iš kvėpavimo takų atkosimą gleivių, skreplių.

Sauso kosulio priežastys

Infekcija. Didelė dalis virusinių kvėpavimo takų infekcijų prasideda sausu kosuliu. Šis kosulys gali varginti dėl gerklės gleivinės uždegimo ar nosies sekreto nutekėjimo į gerklę ar apimti ir žemesnius kvėpavimo takus – trachėją ir bronchus. Tokiu atveju jaučiama, lyg būtų kosima „iš giliau“. Jei sausas gilus kosulys tampa spazminiu, jis gali apsunkinti kvėpavimą, kadangi dėl nuolatinio kosėjimo tampa sunku kvėpuoti. Taip pat ligai pasibaigus gali kamuoti liekamasis sausas kosulys.

Alergija. Tekanti sloga, ašarojančios akys, sausas kosulys – šie simptomai gali būti sukelti tiek peršalimo virusų, tiek alergenų. Šių kosulių pagrindinis skirtumas – trukmė. Peršalimo sukeltas kosulys dažnai trunka keletą dienų ar savaitę, o alerginis gali tęstis tiek ilgai, kiek kosintysis kontaktuos su alergenu.

Aplinkos veiksniai. Aplink mus yra daugybė faktorių, galinčių dirginti kvėpavimo takus ir sukelti sausą kosulį: dūmai, dulkės, pelėsis, chemikalai. Net sausas ar šaltas oras gali iššaukti sausą kosulį.

Kitos priežastys: gastroezofaginio refliukso liga, rūkymas, onkologinės ligos ir kt.

Kaip gydyti sausą kosulį?

Malšinant sausą kosulį, svarbu pasirinkti tinkamas priemones. Sauso kosulio gydymui netinka preparatai, skirti skystinti šlapią kosulį: ambroksolis, acetilcisteino rųgštis, gebenės lipikės ekstraktas. Sausą spazminį kosulį efektyviai malšina plačialapiai gysločiai, kurie pasižymi ir antialerginėmis savybėmis, todėl tinka kovojant prieš alerginį kosulį. Jei kankina nuolatinis dirginantis, kutenantis kosulys, rekomenduojama vartoti natūralius aguonos birulės preparatus, kurie normalizuoja suaktyvėjusį kosulio centrą. Tiek plačialapis gyslotis, tiek aguona birulė pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, todėl gali malšinti kvėpavimo takų gleivinės paburkimą, lengvinti kvėpavimą. Taip pat uždegimas gali sukelti bronchų spindžio susiaurėjimą – bronchospazmą. Esant šiai būklei juntamas apsunkęs kvėpavimas, gali kamuoti dusulys. Natūralios priemonės, plečiančios broncho spindį – juodieji serbentai ir cinamonas – taip pat pasižymi ir antimikrobinėmis savybėmis, todėl padeda kovoti ir su kosulio bei apsunkusio kvėpavimo priežastimi – kvėpavimo takų infekcija. Jei norite sužinoti daugiau apie preparatus sauso kosulio malšinimui, spauskite čia.

Vis dėl to, savo jėgomis gydyti kosulio nepatartina ilgiau nei 2 savaites. Tad, jei kosulys jus kankina ilgesnį laikotarpį, būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus.

 

Dalintis