Jonines ir paprociai
Lotos Pharma

Joninės, taip pat dar žinoma kaip Rasos šventė, nuo seno lietuvių švenčiama birželio 24-ąją – ilgiausią metų dieną. Ši šventė kupina senųjų baltų tikėjimų, mistikos ir gamtos garbinimo elementų. Pasinerkime į magišką Joninių šventės sūkurį ir iš arčiau pažvelkime į jos tradicijas, papročius bei simbolius.

Gamtos gausos ir kaitos šventė

Joninės – tai vasaros saulėgrįžos šventė, žyminti astronominės vasaros pradžią. Senovės lietuviai tikėjo, kad šiuo metu gamta yra kupina ypatingos galios, o riba tarp žmonių ir pomirtinio pasaulio – plonesnė. Buvo tikima, kad augalai šiuo metu turi ypatingų galių, tad dažnai yra renkamos vaistažolės, paparčiai, įvairiausi žiedai vainikams pinti.

Joninių laužai ir jų magija

Viena iš svarbiausių Joninių tradicijų – laužų kūrenimas. Saulėlydžiu ant kalnų sukraunami laužai, kurie simbolizuoja saulės šviesą ir atbaido piktąsias dvasias. Šalia laužų žmonės renkasi dainuoti, šokti, linguoti, dalintis legendomis ir padavimais.

Joninių vainikai ir paparčio žiedo paieškos

Merginos pina iš įvairių žolynų vainikus ir leidžia juos pasroviui upe ar ežere. Vainiko plaukimo kryptis būdavo siejama su būsima meile ir santuoka. Taip pat būdavo tikima paparčio žiedo magiška galia – tas, kas jį surasdavo, įgydavo laimę ir turtus. Nors paparčio žiedo nėra iš tikrųjų, jo paieškos išliko kaip simbolinis žaidimas ir romantiškas Joninių paprotys.

Joninių apeigos ir būrimai

Joninių metu būdavo atliekamos įvairios apeigos ir būrimai. Peršokant laužą buvo siekiama apsaugos nuo negandų, o iš ugnies kibirkščių būdavo spėjama apie ateitį. Taip pat būdavo stebimos dangaus šviesos, augalai ir gyvūnai, ieškant ženklų apie būsimą derlių ir likimą.

Joninių šventės tęstinumas

Joninės ir šiandien išlieka gyva ir populiari šventė Lietuvoje. Nors kai kurie papročiai kiek pakito, tačiau laužų kūrenimas, vainikų pynimas, liaudiškos muzikos ir šokių garsai išlieka neatsiejama šios magiškos šventės dalimi. Joninės – tai puiki proga pasisemti stiprybės iš gamtos, prisiminti senąsias tradicijas ir švęsti vasaros pradžią su šeima ir draugais.

 

Dalintis