Moterų sveikata

Cistitas – kaip išvengti uždegimo pasikartojimo?

Jeigu staiga atsirado poreikis dažnai bėgti į tualetą, o šlapinantis jaučiate skausmą, veikiausiai susidūrėte su labai varginančia problema – cistitu. Cistitas – tai šlapimo pūslės uždegimas, dažniausia šlapimo takų infekcija, kuri bent kartą per gyvenimą užklumpa kas antrą moterį ir yra linkusi kartotis.

Cistito tipai ir simptomai

Šlapimo pūslės uždegimu susergama, kai į šlapimo pūslę patenka ligą sukeliantys mikroorganizmai. Cistitas gali būti pasireikšti staiga ir yra vadinamas ūmiu, arba kartotis ir yra vadinamas lėtiniu.

Šlapimo pūslės uždegimas bent kartą per gyvenimą vargina net 40-50 proc. moterų. Dėl anatominių priežasčių moterys šiuo uždegimu serga daug dažniau, nors cistitas gali išsivystyti ir vyrams.

Šlapimo pūslės uždegimo simptomai būna gana akivaizdūs. Cistitą galima įtarti, jeigu pradedama dažnai šlapintis, atsiranda skausmas, deginimas, niežėjimas šlapinantis, šlapinamasi po truputį, atsiranda nuolatinis noras šlapintis, nors šlapimo pūslė ir tuščia – į tualetą einama kas kelias ar keliolika minučių. Šlapime gali atsirasti kraujo, jis gali pasidaryti tamsus, drumstas, stipresnio nemalonaus kvapo. Pilvo apačioje gali būti juntamas skausmas.

Ką daryti, kad cistitas nesikartotų?

Susirgti cistitu riziką padidina lytiniai santykiai, jų partnerio pakeitimas, spermicidų naudojimas,  ankstesnės šlapimo takų infekcijos, menopauzė, paveldimumas. Tad norint išvengti uždegimo, reikėtų kiek įmanoma atsižvelgti į šios veiksnius. Šlapimo pūslės uždegimo išvengti padeda ir kitos rekomendacijos. Reikia stengtis nesušalti, šaltuoju metų laiku tinkamai rengtis. Reikėtų vengti labai aptemptų, juosmenį veržiančių drabužių, dėvėti patogius, laisvus drabužius, ne sintetinius, natūralių medžiagų apatinius. Reikia nepamiršti laikytis higienos taisyklių, prausimuisi naudoti neparfumuotus prasiklius. Šlapintis reikia tada, kai atsiranda noras, neatidėlioti. Po tualeto reikia šluostytis kryptimi nuo šlaplės. Po lytinių santykių reikėtų kuo greičiau pasišlapinti ir apsiprausti. Svarbi ir subalansuota mityba, pakankamas skysčių vartojimas.

Jeigu vis dėlto uždegimo išvengti nepavyksta, neretai šios ligos yra gėdijamasi, dėl to vengiama konsultuotis su medikais ir tikimasi, kad negalavimas praeis nieko nedarant. Deja, tinkamai neišgydytas cistitas yra linkęs kartotis.

Lėtinis cistitas diagnozuojamas, kai uždegimas pasikartoja tris kartus per metus. Dažniausios lėtinio cistito priežastys ir yra ne iki galo išgydytas ūmus cistitas arba profilaktinių priemonių nesilaikymas persirgus cistitu. Pasikartojantis cistitas gali lemti ir kitų organų uždegimus, dėl to tikrai reikėtų pasirūpinti visišku išsveikimu, konsultuotis su gydytoju ir laikytis visų nurodytų patarimų.

Kokie yra svarbiausi patarimai norint išvengti šlapimo pūslės uždegimo pasikartojimo? Reikia nesušalti, laikytis higienos reikalavimų, tam tikrą laiką susilaikyti nuo lytinių santykių. Greičiau pasveikti ir išvengti šlapimo pūslės uždegimo padeda natūralios sudėties preparatai, apie kuriuos daugiau sužinoti galite paspaudę šią nuorodą. 

Dalintis